Karczma znajduje się w starej ponad dwustu-letniej chacie warmińskiej w Świętej Lipce na pograniczu Warmii i Mazur.  Swoją nazwę zawdzięcza jednej z właścicielek tego domu ( w chacie mieszkały cztery rodziny - stąd cztery paleniska po jednym dla każdej z rodzin) - Bercie - której portret wisi w sali z barem. w budynku zachowała się prawdziwa CZARNA KUCHNIA - wspólna część w centrum chaty w której się wędziło. Można ją zwiedzać - wiszą tam też oryginalne ręcznie robione makatki.

Cała rodzina Kaczorowskich dużą wagę przykłada do wyposażenia chaty. Są tam stare sprzęty domowe - magiel, wagi, żelazka, gofrownica, garnki, maszyny do szycia itp. Na ścianach wiszą mapy tych terenów, obrazy przedstawiające Świętą Lipkę (autorstwa p. Janusza Bieńkowskiego, które to można kupić) a wyposażenie tworzą stare oryginalne stoły i kredensy. Dbamy o to, aby witały gości kwiaty - pelargonie i malwy. Karczma to nie tylko jadło ale także mini-muzeum.


 Otoczenie chaty jest także do dyspozycji turystów - stara kuźnia została przerobiona na wiatę z grillem i toaletę, obok znajduje się mini plac zabaw oraz stoliki  pod jabłonką. Na terenie jest także Mikołajówka - chata przerobiona na domek letniskowy z aneksem kuchennym i łazienką. Mieszkał tam kiedyś Mikołaj, stąd nazwa chaty.